kar.gen.tr
Kar

Kar Nasıl Oluşur

Kar Taneleri Kristalleri

Kar Kalınlıkları

Kar Tanesi

Kar Hakkında Bilmedikleriniz

Kar Nedir

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarKar Nasıl Oluşur

Kar nasıl oluşur diye merak edenler için söyleyebileceğimiz, donma noktası altında olan sıcaklıklarda genleşmiş olan bulutlarda oluştuğudur. Bulutların içerisinde su damlacıkları, buz kristalleri ile aşırı soğuk su damlacıkları karışık biçimde bulunur. Aşırı soğuk olan su damlacıkları buz kristallerine dokunduğunda hemen donar. Bunlar diğer buz kristalleriyle birleşerek büyür ve kar tanelerini oluşturur. Bulutların içindeki kar taneleri, hava akımları tarafından tutulmayacak büyüklüğe eriştiklerinde, kar şeklinde yeryüzüne düşmeye başlarlar. Kar kristalleri altıgen şekilde olurlar. Her kolundan 3'lü ve 12'li kollar çıkmaktadır. Bunun sebebi oksijen atomunun diziliş şeklidir. Kar yağdığında bulut ve yeryüzü arasında hava sıcak olursa, kar taneleri yağmur taneleri haline dönüşür. Havanın soğuk olması durumunda ise yere inene kadar kar tanesi olarak kalır. Oldukça hafif olduklarından bulutlardan aşağıya çok yavaş bir şekilde inerler. 3000 metreden inmeleri yaklaşık olarak 2 saati bulabilir. Bazı durumlarda buttan sonra sıcaklık durumuna göre, bir kısmı kar tanesi, bir kısmı da yağmur tanesi olarak düşer. Buna sulu sepken adı verilir. Yağışın kar ya da yağmur olmasını belirleyen etken, bulut ve yeryüzü arasındaki sıcaklık durumudur. Ilıman iklimlerde ve bahar havasında ısınan havanın etkisiyle, yükselen su buharı hava akımlarının etkisiyle daha fazla yükselir. Yaklaşık olarak 12000 metrede -50 derecede buz kristallerine döner. Güçlü hava akımlarıyla buz kristalleri birleşir ve buz taneleri oluşturur. Bu da dolu dediğimiz yağışa sebep olur. Bunlar ağır olduklarından bulutlardan erimeye vakit bulamadan, yere hızla düşerler. Bazı hallerde çapları 5 mm'den daha büyük olabilir. Bu şartların oluşması daha ender görülür ve kısa sürer. 

Kar Nasıl Oluşur

Kar yağışı havayı ısıtır mı?

Bilinenin aksine karın yağması havayı ısıtmaz. Isınmış olan hava kar yağmasına neden olur. Çok soğuk olan hava içine daha az su alır. Su alamadığından don ya da kırağı meydana getirir. Bu koşullarda kar yağması mümkün olmaz. Havanın 3 derece kadar ısınması halinde, su buharı yeryüzünden yükselir ve yukarılarda soğuk hava katmanlarıyla birleşerek, kar yağışını oluştururlar. Bu da kar yağışıyla birlikte havanın ısındığı hissini verir. Kar yağışı bir müthiş bir doğa olayıdır. Bazı durumlarda suni olarak yapılıyor olsa da, kar tanelerinin ortasında çekirdek toz parçacıkları vardır. Bunların olmaması halinde saf su -40 derecede olsa bile kristalleşmeyecektir.

Suni kar yağışı

İlk suni karı 1975 senesinde Berkeley, Prof. Steve Lindow ''snomax'' adındaki proteini toz parçacığı olarak kullanarak üretmiştir. Böylece hafif ve kuru kar taneleri üretilmiştir. Bu üretim 1994 kış olimpiyatlarının yapıldığı Norveç'te oldukça fazla kullanılmıştır.  

Kar neden beyaz renkte olur?

Kar kristalinin üstüne güneş ışığı geldiğinde, kar kristali tarafından saçılır. Işığın bir yeri diğer tarafına göre fazla yutulmaz ve fazla saçılmaz. Güneş ışığındaki renkler eşit olarak yansıtıldığından, kar güneş rengi gibi beyaz renk olur.

Yayınlanma Tarihi : 29.12.2013 10:59:51

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

2 Yorum Yapılmış "Kar Nasıl Oluşur"Mehmet Demir
15.09.2014
Kar, güneş ışığından dolayı beyaz görünüyor demişsiniz. Kar, güneş yokken geceleride beyaz görünüyor.

damla
02.03.2014
çok iyi ödevim vardı yazdım tam bana göre teşekkür ederimGizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2014